Wydawca treści Wydawca treści

Nadleśnictwo Herby

Nadleśnictwo Herby składa się z trzech obrębów: Herby, Panki i Kochanowice.

 

Nadleśnictwo Herby powstało w 1921 r. Do roku 1945 lasy położone w zasięgu obecnego Nadleśnictwa Herby obejmowały 3 nadleśnictwa: Herby, Panki i Lubliniec. W roku 1972 na podstawie zarządzenia Naczelnego Dyrektora LP zostają rozwiązane nadleśnictwa Herby, Panki i Lubliniec i zostaje utworzone Nadleśnictwo Herby z obrębami: Panki, Herby i Lubliniec (w 1986 zmieniono nazwę tego obrębu na Kochanowice).
Nadleśnictwo Herby składa się z trzech obrębów: Herby, Panki i Kochanowice o łącznej powierzchni 17 697,97 ha. W całości położone jest w województwie śląskim w gminach: Blachownia, Ciasna, Herby, Konopiska, Kochanowice, Koszęcin, Panki, Poczesna, Przystajń i Wręczyca Wielka.

 

Położenie Nadleśnictwa Herby w podziale administracji państwowej.


Podział przyrodniczo-leśny zalicza Nadleśnictwo do VI Krainy Małopolskiej, Dzielnicy 6 - Wyżyny Woźnicko - Wieluńskiej. Lasy Nadleśnictwa Herby w całości położone są w II strefie uszkodzeń przemysłowych.
Nadleśnictwo Herby graniczy z nadleśnictwami: Złoty Potok, Kłobuck, Olesno, Lubliniec i Koszęcin, należącymi również do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.


Położenie Nadleśnictwa Herby w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.  


Nadleśnictwo Herby leży w dorzeczu rzeki Odry, w zdecydowanej większości w dorzeczu Warty. Tylko południowa część obrębu Kochanowice, przez którą przepływa rzeka Lublinianka leży w dorzeczu Małej Panwi. Rzeka Warta płynie od wschodniej strony Nadleśnictwa. Jej lewobrzeżne większe dopływy na obszarze Nadleśnictwa to rzeki Liswarta z Pankówką i Stradomka z Konopką.


Położenie hydrologiczne Nadleśnictwa Herby.

 


Nadleśnictwo położone jest w zachodniej części ekoklimatycznej strefy środkowopolskiej, makroregionie Wyżyny Małopolskiej o przejściowym klimacie pomiędzy klimatem środkowoeuropejskim i subkontynentalnym. Na terenie Nadleśnictwa dominują utwory pochodzenia lodowcowego i wodnolodowcowego co ma zasadniczy wpływ na żyzność siedlisk i udział poszczególnych siedliskowych typów lasu.

 

Na szeroką skalę prowadzona jest przebudowa drzewostanów niezgodnych z siedliskiem co powoduje spadek udziału drzewostanów z przewagą sosny i świerka, a wzrost udziału modrzewia i gatunków liściastych.


 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśne Gospodarstwa Węglowe – inwentaryzacja.

Leśne Gospodarstwa Węglowe – inwentaryzacja.

 

Nadleśnictwo Herby to jedno z 26 Nadleśnictw w kraju uczestniczących w realizacji projektu rozwojowego Lasów Państwowych o charakterze pilotażowym pod nazwą „Leśne Gospodarstwa Węglowe". Podstawę prawną projektu stanowi zarządzenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 2 z dnia 17 stycznia 2017 r. Jednym z głównych celów tego projektu jest wykazanie roli obszarów leśnych w łagodzeniu negatywnych skutków zmian klimatycznych i pochłanianiu atmosferycznego CO2 w środowisku. Realizacja projektu odbywać się będzie przez wprowadzenie do gospodarki leśnej działań dodatkowych, pierwotnie nie uwzględnionych w Planach Urządzania Lasu. Działania te dzielą się na dwie grupy. Celem pierwszej z nich jest doprowadzenie do zmagazynowania w wyodrębnionych częściach lasów dodatkowych ilości węgla organicznego poprzez pobranie przez drzewostan dodatkowej ilości dwutlenku węgla z atmosfery. Celem drugiej (realizowanej poza Nadleśnictwem Herby) jest przetrzymanie w czasie węgla organicznego w surowcu drzewnym na składach drewna energetycznego co ograniczy w czasie uwolnienie dwutlenku węgla do atmosfery.

Aby określić efektywność działań dodatkowych w Leśnych Gospodarstwach Węglowych (LGW), a więc ilość dodatkowo zmagazynowanego węgla, potrzebna jest informacja o obecnym stanie ekosystemów leśnych w gospodarstwach i zawartej w nich ilości węgla organicznego. W tym celu na powierzchniach przyszłych LGW oraz w ich sąsiedztwie prowadzona jest obecnie inwentaryzacja realizowana w postaci prac badawczych o szerokim zakresie. W ramach tych prac, w Nadleśnictwie Herby w dniach 10-11 kwietnia b.r. przeprowadzono pobranie materiałów organicznych z ekosystemu leśnego: gleby, ścioły, runa, podszytu, podrostu i warstwy drzew. W leśnictwie Herby wytypowano Podstawową Komórkę Węglową zlokalizowaną w pobliżu przyszłego LGW. Na powierzchni wytypowanej komórki pracownicy Zakładu Usług Leśnych „Brzoza" pod nadzorem pracowników BULiGL Oddział w Brzegu i przy udziale pracowników Nadleśnictwa dokonali wspomnianego pobrania materiałów. Szczególna trudność tego zadania polegała na pozyskaniu jednego całego egzemplarza 80-cio letniego dęba, łącznie z jego systemem korzeniowym. Zebrany materiał organiczny został przetransportowany do siedziby Nadleśnictwa gdzie poddano go obróbce i opisowi. Poszczególne części drzewa, podrost i podszyt został zważony. Korzenie wcześniej umyto. Część materiału, w tym korzenie, rozdrobniono rębakiem.  Pień drzewa pocięto na odpowiedniej długości sekcje z których wycięto krążki. Następnie pobrano próbki rozdrobnionego materiału, które razem z krążkami z pnia i próbkami gleby, ścioły i runa wysłano do laboratoriów. Pozostałą część materiału zabezpieczono i zmagazynowano w Nadleśnictwie.

Tekst i zdjęcia:
dr inż. Paweł Domagała