Powrót

Nadleśnictwo Herby na XVIII Święcie Kwitnącego Różanecznika

Nadleśnictwo Herby na XVIII Święcie Kwitnącego Różanecznika

W głębi lasów Leśnictwa Lubockie, w cieniu starych sosen, rosną wysokie, ponad stuletnie różaneczniki katawbijskie. Krzewy te w okresie swego kwitnienia wzbudzają zachwyt odwiedzających je osób. Do stanowiska różaneczników, będącego pomnikiem przyrody, dotrzeć można ścieżką przyrodniczo-edukacyjną „Na Brzozę”.

W oddalonej o kilka kilometrów od stanowiska miejscowości Pawełki, gmina Kochanowice organizuje corocznie Święto Kwitnącego Różanecznika. W czasie uroczystości odbywają się koncerty, występy grup artystycznych, zabawy taneczne i zajęcia dla dzieci.

W ostatnią niedzielę 02.06.2024, w roku 100-lecia Lasów Państwowych, w święcie w Pawełkach uczestniczyło również Nadleśnictwo Herby. Na stoisku przekazywano wiedzę o ekosystemach leśnych, gospodarce leśnej oraz bogactwie flory i fauny miejscowych lasów. W tym roku, w ramach projektu „Dobre z lasu” promowano także naturalną i zdrową żywność pochodzącą z polskich lasów. Odwiedzający stoisko mogli skosztować dziczyzny, produktów z runa leśnego i miodów. Na spragnionych czekała woda z brzozy.

Pomimo, że w dniu Święta pełnia kwitnienia różaneczników była już niestety za nami, a pogoda nie była zbyt łaskawa, chętnych do świętowania nie brakowało.